Детальна програма курсу
1. Введення
Ядро і основні підсистеми. Файли. Функції ОС. POSIX. GNU, Free Software Foundation. Основні відмінності Linux від Microsoft Windows. Установка Linux.
2. Початок роботи в середовищі командного інтерпретатора
Термінали, командні інтерпретатори, основні команди роботи з файлами.
Команди find, grep, egrep. Змінні, успадкування, змінні середовища, ініціалізацій файли. Конвеєри. Регулярні вирази. Редактор vi.
Утиліти, що використовуються найчастіше. Утиліта man і інші джерела документації.
3. Знайомство з графічною оболонкою
Компоненти і налаштування графічного середовища. Файли ініціалізації. Вибір оболонки. Усунення несправностей в GNOME, KDE.
4. Файлові системи
Типи даних і файлів в операційній системі. Файлова ієрархія і файлові системи. Розбиття диска на розділи, утиліта fdisk. Пристрій файлових систем ext3 / 4. Hard і symbol links. Створення, монтування та ремонт файлових систем. Утиліти файлових систем ext3 / 4, xfs. Основи роботи з LVM і btrfs.
5. Розмежування доступу
Права доступу до файлів і каталогів. Утиліти chmod, chown, umask. SUID, GUID, sticky bit. Додаткові атрибути файлу. Зміни прав доступу при копіюванні і переміщенні. Прапори і атрибути. Списки контролю доступу, використання setfacl.
6. Облікові записи та безпека
Методи забезпечення безпеки. Створення, модифікація, видалення облікового запису. Файли / etc / passwd і / etc / shadow. PAM. Утиліти su і sudo. Рекомендації щодо підвищення рівня безпеки.
7. Створення резервних копій
Стратегія архівації. Утиліти dump, restore, xfsdump, xfsrestore, tar.
8. Планувальники і журнал
Демон syslogd. Файл /etc/syslog.conf, фільтри. Інші демони журналирования rsyslog, syslog-ng, journald. Управління журналами за допомогою logrotate, logadm. Планування завдань за допомогою cron. Структура файлу crontab. Дозволи на роботу з планировщиками. Утиліта at, atq.
9. Конфігурація мережевих компонент
Налаштування мережевих інтерфейсів, скрипти і файли конфігурації в різних дистрибутивах Linux (RHEL / CentOS, SUSE, Ubuntu). Статика і DHCP. Таблиця маршрутизації. Важливі параметри ядра, які варто змінити і моніторити. Найпростіші налаштування firewalld. xinetd, rpcbind. NFS сервер і клієнт. Монтування NFS. Робота з ssh, scp.
10. Управління пакетами
Технології RPM, dpkg, apt, yum, zypper. Пошук, установка, оновлення, видалення пакетів. Перегляд інформації про пакет. Залежності і конфлікти.
Додавання репозитаріїв. Автоматичне оновлення.
11. Управління процесами
Типи і атрибути процесів. Пріоритети. Сигнали, старт і завершення процесів. Робота з jobs.
12. Завантаження, ініціалізація і зупинка системи
Етапи початкового завантаження Linux. System V init, systemd, systemctl.
Усунення несправностей при завантаженні.